Snář a jeho historie

 

Spánek je tajemný a záhadný, říká se,že ve spánku nejen fantazie pracuje na plné obrátky, ale také se naše duše spojuje s abstrakcí a vyšší mocí, aby od ní čerpala moudrost. Myslím si, že sny tvoří podstatnou část našeho duchovního života...

Historie snářů

 

Od té doby, co lidé začali žít na zeměkouli, začali také snít. Lidé v pradávných dobách věřili, že sny přicházejí jako zprávy od bohů, kteří jim oznamovali svoji vůli.

Co lidé v dnešní době? Lidé si nepřáli, aby se jim zdály pochmurné sny a chtěli vědět vysvětlení, proč se tak děje. Sny ale nebývají jednoznačné a je třeba je vysvětlit. Ze zkušeností vysvětlování a objasňování snů ze začali pomalu vytvářet pravidla a vzniklo umění vykladačů snů. Lidé, kteří se zabývali výkladem snů, začali své výklady sepisovat a tím vznikali první snáře (knihy, které vysvětlují sny).

První nejznámější vykladač snů byl Sokratův vrstevník Aténčan Antifón. Mladší Panyasis z Halikarnassu napsal o snech dvě obsáhlé knihy, v kterých rozděloval sny na dvě základní skupiny.

Alexandra Velikého (356-323 před n.l.) doprovázel na jeho výpravách vykladač snů Arisandros z Telmessy.

Artimidóros z Efezu (druhá pol. II století př.n.l.) napsal první, u nás dochovaný,snář. Tento snář se stal základem pro další práce, skládá se ze čtyř knih.

Ve vykládání snů velmi vynikli Arabové, kteří z vykladání snů udělali tajnou vědu. Ve svých snářích se také zmiňují o tom, jak oživovat zapomenuté sny. Z orientálních snářů čerpali všechny snáře a čerpá se z nich dodnes. Nejstarší český snář, který pro Václava IV. napsal Vavřinec z Březové, se také řídí orientálními snáři

 

Něco o snech

 

Proč a jak sníme

Unavené tělo touží po oddychu a regeneraci. Zdravý spánek posilňuje nejenom tělo, ale i ducha. Při hlubokém spánku leží tělo nehybně a spící člověk nevnímá, co se děje okolo něj. Necítí bolest, která ho přes den trápila a sužovala.

Existují lidé, kteří nespí hlubokým spánkem a probudí je i ten nejmenší šramot. Hloubka spánku u každé osoby je každou noc jiná. Tělo potřebuje pro odpočinek více času než mozek a protože stále ještě spíme, tak odpočatý mozek začíná svobodně pracovat. Lidská vůle ho neovládá a my začínáme snít. Mozek si vymýšlí nové a nevídané kombinace. Jsou lidé, kterým se ve snu podaří něco uhádnout, vytušit nebo něco důležitého objevit. Sen se ale vymyká lidské vůli. Před spánkem netušíme, o čem se nám bude zdát a neumíme mozku ani přikázat, o čem by jsme chtěli snít. Děj může být souvislý i nesouvislý. Sen má vztah k nám samotným a jen zřídkakdy mají lhostejný obsah.

Často můžete mít pocit, že se vám celou noc něco zdálo, ale nemůžete si vzpomenou na konkrétní sen. To je tím, že sen si zapamatuje pouze tehdy, jestli se nám zdál těsně před probuzením nebo když jsme přemýšleli o obsahu snu.

Sen můžete zapomenout v okamžiku, když se probudíme a okamžitě zaměstnáme mozek jinou informací (například, když se podíváme z okna). Občas se nám stane, že se sen opakuje po několik nocí nebo v po časových přestávkách, většinou se ale zdají sny nové.

Sen v reále sníme velmi krátkou dobu a nám připadá, jakoby jsme snili dlouho.

Vyložit si sen není lehká věc, musíte být bystří, aby jste zjistili, které věci ze snu byli podstatné a které ne. Pro poznávání svých snů je asi nejjednodušší pomůckou sešit a tužka, kde si své sny budete zapisovat. Z těchto zápisků můžete odvozovat různé hesla do snáře a taky se naučíte rozpoznávat právě ty důležité prvky ve snu.

10.05.2007 09:07:31
caroorchydeeStazie top


Janine Vestfálová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one