Příprava bylinných léčiv

 

Příprava mastí

Rostlinné masti na rozdíl od krému neobsahují vodu a vytvářejí na povrchu pokožky oddělenou vrstvu.Chraní před poraněním a zaněty a do postižených míst se díky nim dostanou aktivní léčivé složky, jako jsou éterické oleje.Jsou přínosné například při hemeriodech nebo tam,kde je třeba chránit pokožku před provlhnutím - např.u popraskaných rtů.Jako podklad může posloužit řada připravků,nejjednodušší je však vazelína či měkký parafín.Éterické oleje se vmíchají do směsi těsně před ztuhnutím.Masti můžeme skladovat v tmavých skleněných nádobkách až tři měsíce.Běžně se nanášejí na postižené místo v tenké vrstvě třikrát denně.

 

1 Povařte a přeceďte        rozpusťte 500g vazelíny ve skleněné nádobce postavené do vařící vody.Přidejte 60g sušených nebo 150g čerstvých jemně nasekaných léčivých rostlin a za stálého míchání je povařte 15 minut.

 

2 Vymačkejte        Nechte směs chvíli samočinně protékat tkaninou,pak zbytek s pomocí gumových rukavic vymačkejte do nádoby.

 

3 Uskladněte      rychle přelijte teplou tekutou mast do sterilizovaných kelímků.Zakryjte je víčky ,která však dotáhněte až po vychladnutí.Kelímky označte nálepkou a uložte do chladu.

27.06.2007 14:25:27
caroorchydeeStazie top


Janine Vestfálová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one