Než začneme s bylinkami

Všeobecné zásady
Pořiďte si alespoň malý herbář.
Pokud sami sbíráte či pěstujete, zjistěte si období nejlepší pro sběr té které byliny.
Mějte znalost jedovatých bylin!!!
Bylinky můžete používat ze dvou důvodů: magických a léčivých. A to hned několika způsoby: vnitřní užití (vypít, sníst), vnější užití (koupel, mast, vykuřování), a další (např. jako talismanové pytlíčky pro nošení s sebou…)
Neexperimentujte s bylinami, chcete-li je používat vnitřně, prostudujte jejich působení a vězte, že i léčivé bylinky mohou být zdraví škodlivé, např. v případě špatné úpravy či nesprávného dávkování. Když jste nemocní, neprodleně navštivte lékaře, bylinky používejte jako podpůrnou léčbu!!!!


Zásady čarodějnické
Čarodějky berou z přírody jen tolik, kolik potřebují a s poděkováním ponechají na místě sběru nějaký znak vděčnosti a respektu.
Nesbírejte najednou mnoho druhů bylin.
Před tím, než rostlinku budete sbírat, řekněte jí o svém záměru, pak jemně uřízněte či odstřihněte jen tolik, kolik potřebujete, nikdy ne z velmi mladých rostlinek a nikdy ne víc než dvacet pět procent vzrůstu.
U kořínků sbíraných bylin zanechte dárek, trochu vína nebo mléka, pramen vlasů, minci, nebo poděkování psané na ručním papíře, prostě dárek, jistě vás něco napadne.
Na sběr si nezapomeňte vzít košík, nástroj na řezání bylin (Bolline) a lahvičku s mlékem, vínem nebo moštem, které uléváte k rostlinám na znak díků. (Popřípadě jiný dárek).


Prvními kroky v bylinkaření je shromáždit nářadí jež budete potřebovat
Nádoby pro nejedovaté a další pro jedovaté byliny – přísně oddělovat. Nejlepší jsou nádoby ze skla, kameniny, smaltované či keramické podle účelu – na skladování jsou perfektní šroubovací „zavařovačky“ pořádně vymyté a vysušené, na vaření taky sklo nebo smalt, na drcení kamenina nebo keramika.
Štítky. Toto je zásadní záležitost. Sušené byliny nerozeznáte od sebe pokud nemají nějakou typickou vůni – máta peprná například. Z důvodu lehké záměny sušených bylin se přimlouvám za to, abyste zapomněli na práci se sušenými jedovatými bylinami. Čerstvé kvetoucí poznáte dobře .. náprstník, oměj, blín. A i tak radím k veliké opatrnosti!!!!
Klidně dál používejte takové ty hrnečky se sítky, i když nejsou stylové slouží velmi dobře při vaření jednotlivých osobních dávek čajů a tonik.
 Prkénko na krájení bylinek.
Pracovní sešitek na výpravy za bylinkami a na práci s nimi, kam si zaznamenáte co a jak.
Na odměření velmi malých dávek kapátko (mám převařené kapátko z nosních kapek).
Bílé plátěné čtverce (někdy lze použít rozstřihaný a poskládaný obvaz).

20.05.2007 06:55:49
caroorchydeeStazie top


Janine Vestfálová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one