Indický horoskop

Indický horoskop

 

V Indii jsou věda, filosofie a náboženství produktem stejného principu. Vytvářejí celek, ze kterého plynou vědomosti o člověku a o světě. Astrologie se zde zrodila za těchto okolností. Indická astrologie se nazývá také siderická nebo védská.
Je často používána západními astrology. Se západní astrologií má také mnoho společného ale i rozdílného. Rozdíl spočívá v tom, že západní používá zvěrokruh, který začíná jarní rovnodenností 21. března - nulový stupeň Berana, ale indická astrologie používá skutečné postavení souhvězdí. Bere v úvahu jev zvaný precese bodů rovnodennosti, který je důsledkem obměn při otáčení Země. Pro indické astrology jsou znamení zvěrokruhu asi 25 stupňů za našimi západními. Proto má podle této astrologie ten, kdo se narodí asi mezi prvním dnem kteréhokoliv měsíce a přibližně mezi 18. dnem tohoto měsíce své Slunce v předchozím zodiakálním znamení.

Védská astrologie má dále dvě zajímavé složky, které v západní astrologii neexistují. První jsou "měsíční domy". Jejich pojetí je skutečně velmi staré. Měsíční domy vznikají rozdělením oblohy na 27 domů, každého o 13 stupních. Každý dům je pojmenován po některé manželce boha Měsíce a má svůj vlastní význam. Druhý systém rozděluje 260 stupňů ekliptiky (domnělé dráhy Slunce kolem Země) na podsekce z nichž každá má délku 2 1/2 stupně. Proto jsou první 2 1/2 stupně Berana podřízeny Beranu, druhé Býku, třetí Blížencům a tak dále. Luna v indickém horoskopu je nejdůležitější, podobně jako je Slunce důležité v našem horoskopu. Emoce symbolizované Lunou se považují za nejsilnější vliv na vůli člověka symbolizovanou Sluncem. Další rozdíl je, že zvěrokruh není kruh, ale čtverec. Základní charakteristiky znamení zvěrokruhu jsou ve védské a západní astrologii zhruba stejné. Živly znamením odpovídají stejně v obou astrologiích. Planetární spojení jsou taky stejná, ale védský systém používá pouze ty planety, které byly známy před vynálezem dalekohledu, přivádějícím na dohled vzdálenější planety Uran, Neptun, Pluto.
02.03.2007 15:00:43
caroorchydeeStazie top


Janine Vestfálová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one